20.06.2022
Garderoba w sypialni – jak ją urządzić
Marzysz o przestronnej garderobie, z mnóstwem luster, półek i miejscem do przechowywania? Na pewno chcesz mieć porządek w zmagazynowanych rzeczach, a przy tym wydzielić intymną przestrzeń do przebierania się. Czy wiesz, że odpowiednio zaplanowana garderoba w sypialni zachować funkcjonalność nawet przy niewielkim metrażu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak urządzić to ważne pomieszczenie.
Dlaczego warto mieć nawet małą garderobę w sypialni?
Garderoba w sypialni, funkcjonująca jako niezależne pomieszczenie, pozwoli Ci zapanować nad odzieżowym chaosem, a także wyeksponować ulubione ubrania. Korzystając z garderoby zintegrowanej z sypialnią, łatwo posegregujesz swoje zasoby, a wiele rzeczy pozostanie na wieszakach. Dzięki temu zawsze będą gotowe do założenia.
Szukając informacji o tym, jak urządzić garderobę, być może natkniesz się na fotoinspiracje, które prezentują ogromne strefy, mieszczące niemal wszystko. Bez obaw – nawet jeśli nie dysponujesz tak obszernym metrażem, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi i zaaranżować funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. Mała garderoba w sypialni doskonale spełni swoją funkcję, jeśli odpowiednio zaplanujesz rozmieszczenie półek i drążków na ubrania.
Jakie są optymalne rozmiary i kształt garderoby w sypialni?
Marzysz o garderobie w sypialni zaprojektowanej w stylu walk-in? W takim razie potrzebujesz co najmniej 4 m2 wolnej przestrzeni zakładając, że z pomieszczenia będzie korzystać wyłącznie jedna osoba na raz. Komfortowym rozwiązaniem dla pary okaże się garderoba o powierzchni około 6 m2.
Architekci zalecają stworzenie miejsca w kształcie kwadratu. Dobrym rozwiązaniem jest też wąska garderoba w sypialni, szczególnie jeśli oddziela pokój od łazienki. Gdy drzwi do obu pomieszczeń znajdują się na jednej osi, łatwo wykorzystać funkcjonalne systemy do przechowywania, instalując je po obu stronach ścian.
Drzwi do garderoby jako ważny element wystroju
W ergonomicznym planowaniu przestrzeni kluczowe znaczenie mają drzwi do garderoby. Powinieneś starannie przemyśleć ich wybór, aby jednocześnie stanowiły atrakcyjny element aranżacji wnętrza.
Standardem są tradycyjne drzwi uchylne, choć równie często dekoratorzy wnętrz sięgają po skrzydła przesuwne. Mają wiele zalet – po pierwsze, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, żeby je otworzyć. Z drugiej strony, oryginalna oprawa drzwi stanowi świetne dopełnienie aranżacji sypialni, podkreślając indywidualny charakter wnętrza.
Wiele zależy od planowanego wystroju oraz tego, jak duża jest Twoja garderoba w sypialni. Drzwi stanowią jedynie dodatek, który musi równoważyć funkcjonalność z estetyką. Niekiedy na skrzydłach drzwiowych dodatkowo montuje się lustra (co optycznie powiększa przestrzeń). Jeśli interesuje Cię ukryta garderoba w sypialni, możesz okleić skrzydła tapetą lub zastosować specjalną zabudowę fornirowaną.
Ukryta garderoba w sypialni i na poddaszu
W niektórych sypialniach nie da się wydzielić niezależnej garderoby. Nie oznacza to jednak końca marzeń o funkcjonalnej przestrzeni do przechowywania. Wyjściem z sytuacji może być otwarta garderoba w sypialni. System do przechowywania wystarczy oddzielić od reszty pomieszczenia. Za „drzwi” do garderoby mogą posłużyć na przykład ciężkie, ozdobne zasłony.
Estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest garderoba w sypialni za ścianką, niekoniecznie murowaną. Zwykle wystarczy po prostu postawić dekoracyjny parawan. Jeśli nie lubisz chować ubrań do szafy i masz zwyczaj zostawiać je na fotelu, taka sprytna zasłona doskonale spełni swoją rolę. W prosty sposób odgrodzisz część sypialnianą od przestrzeni do przechowywania, a na widoku pozostanie jedynie porządek.
Jak urządzić ukrytą garderobę na poddaszu?
Poddasze użytkowe często stanowi aranżacyjne wyzwanie, głównie ze względu na skosy i ograniczoną ilość miejsca. Jednak pomysłowość i wyobraźnia nie znają granic, a garderoba na poddaszu może być funkcjonalna. Jeśli przylega bezpośrednio do sypialni, wystarczy postawić ściankę lub oddzielić przestrzeń do przechowywania za pomocą mebli. Pamiętaj przy tym, że jeśli decydujesz się na rozwiązania półotwarte, oba pomieszczenia muszą zachować spójną stylistykę. Alternatywę stanowią dyskretne ukryte drzwi do garderoby. Niektóre modele mają kasetę chowaną w ścianie, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń.