28.04.2022
Jodełka klasyczna – podłoga w ponadczasowym stylu
Dzisiejsi projektanci odnawiają ducha klasycznej podłogi w jodełkę, która niegdyś była elementem wytwornych oraz eleganckich wnętrz. Teraz – wraca do łask i jest stosowana coraz częściej w różnych stylach. Trafia we wnętrza eleganckie, ekskluzywne, a także nowoczesne. Jest jeden wyjątek, nie do końca klasyczna jodełka odnajdzie się w minimalistycznych wnętrzach. Chociaż- dla chcącego nic trudnego! Ciekawostką jest, że jodełka zapoczątkowana została w Antyku co więcej- na ceramice, później zaczęto przenosić wzór na inne materiały.
Jodełka klasyczna od polskiego producenta podłóg
Proponujemy kilka rodzajów drewna – między innymi dąb czy jesion. Wyróżniamy dwie selekcje:
Klasa natur- podłoga bezsęczna oraz klasa rustykalna- z sękami. Na zapytanie indywidualne klienta mamy możliwość wymieszania tych klas co stworzy bardzo naturalny efekt z widocznymi sękami.
Jeżeli chodzi o dostępne wymiary to od 500mm do 800mm długości oraz 100mm, 120mm, 150mm oraz 180mm. Grubość natomiast to 14mm w tym 4mm litego drewna. Dowolna kolorystyka z kolekcji producenta.
Jodełka występuje w wersji litej oraz warstwowej oraz posiada system nadający się na ogrzewanie podłogowe.
Mamy dwa rodzaje układu jodełki, jeden z nich to chevron- o kształcie równoległoboków, krótsza część przycięta pod kątem 45%, które przypominają gałęzie choinki.
Drugi rodzaj to klasyczna jodełka ułożona pod kątem 90 stopni- alternatywne rozwiązanie dla jodełki francuskiej.
Producent przedstawia trzy sposoby na ułożenie parkietu. Jeden z nich to układ regularny- najbardziej klasyczny oraz tworzący styl „uporządkowania”. Bardziej znany układ, czyli koszykowy- efekt symetrycznej szachownicy. Trzeci układ to styl okrętowy- najbardziej popularny.
Najlepszym materiałem do stylu jodełki oczywiście pozostaje klasyczna, naturalna deska, co nie wyklucza również winylu czy paneli laminowanych układanych w ten sposób.
Układanie podłogi w jodełkę
Tak jak przy większości podłóg drewnianych ważne jest, aby powierzyć kwestie montażu profesjonalnej oraz przeszkolonej firmie monterskiej. Tak jak możemy się domyślać, montaż jodełki niekoniecznie musi należeć do łatwych, więc ważnym elementem jest rozplanowanie prac oraz kierunku układania. Ważną kwestią jest idealne przygotowanie podłoża, które musi być równe oraz idealnie czyste. Sam montaż polega na przycinaniu paneli oraz układaniu ich w kształt trójkąta, do czego przyda się piła lub wyrzynarka.
Podsumowując- najlepszym sposobem jest powierzenie montażu jodełki osobie, która ma do tego specjalistyczną wiedzę, umiejętności oraz narzędzia.
Zaczerpmy inspiracje z eleganckich dworków i stwórzmy swój perfekcyjny azyl z deską w jodełkę, która ma swój niesamowity urok jak i sentyment.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Remos z zakresu podłogi drewnianej oraz całego asortymentu.